PCK

Szkolne Koło PCK

25.04.2024 odbyły się w Grudziądzu Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy, których organizatorem był grudziądzki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Nasi uczniowie wzięli w nim aktywny udział, nie tylko jako drużyna (zajęliśmy 4.miejsce), ale przede wszystkim jako obserwatorzy i osoby czuwające nad prawidłowym przebiegiem poszczególnych konkurencji, co zostało poprzedzone intensywnym szkoleniem licealistów przez osoby oddelegowane do III LO przez PCK. Cieszymy się, że nasi uczniowie udzielają się w ramach tego szlachetnego przedsięwzięcia.


10 maja 2023 roku drużyna 3LO wzięła udział w regionalnych mistrzostwach PCK w udzielaniu pierwszej pomocy. To wymagające sporej wiedzy teoretycznej i – przede wszystkim – praktycznej zawody, podczas których poszczególne zespoły musiały udzielić pomocy przedmedycznej na siedmiu stanowiskach, na których zaaranżowano sytuacje rozmaitych wypadków, jak np. oparzenie podczas grillowania, noga obcięta piłą mechaniczną, zderzenie się na rowerze czy butelka wbita w klatkę piersiową. Tym bardziej cieszy, że debiutujące w takiej imprezie uczennice 1B w składzie: Natalia Czarnik (kapitan), Zuzanna Rutkowska, Zuzanna Kurek, Antonina Szutta i Anna Tonn, odniosły duży sukces, zajmując trzecie miejsce! Serdecznie gratulujemy, świetny debiut!

Do sukcesu organizacyjnego mistrzostw przyczynili się również nasi uczniowie z Combat Alert, którzy obstawili stanowiska symulacyjne pomagając przy ich instalacji i ocenianiu prawidłowości wykonywania zadań konkursowych.

Od wielu lat działa w III LO szkolne koło PCK. Każdego roku członkami koła zostaje kilkadziesiąt osób. W ramach pracy tego koła uczniowie naszej szkoły mogą realizować swoje pasje związane z działalnością wolontariacką. Młodzież bierze udział w różnego rodzaju zbiórkach charytatywnych ( m.in. zabawek czy żywności w ramach Dni walki z głodem i ubóstwem ), w Turnieju Honorowego Krwiodawstwa, przygotowuje kartki świąteczne i torebki wielkanocne oraz odwiedza podopiecznych grudziądzkiego oddziału PCK. W ramach promocji zdrowego stylu życia bierze udział w Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Niektórzy uczniowie angażują się też bezpośrednio we współpracę z rejonowym oddziałem PCK w Grudziądzu.

W poniedziałek, 26 kwietnia 2021 r. odbyło się w III LO szkolenie w zakresie samobadania piersi w ramach programu profilaktyki raka piersi „Różowa wstążeczka”. To już po raz osiemnasty dziewczęta z klas drugich szkoliły się w naszej szkole w tym zakresie. Niestety, w tym roku ze względu na pandemię szkolenie odbyło się on-line i w związku z tym w ograniczonym zakresie. Najważniejsze cele, mimo to zostały zrealizowane. Uczestniczki mogły m.in. obejrzeć film instruktażowy przedstawiający sposób przeprowadzenia samobadania piersi.

            Celem nadrzędnym powyższych działań jest zachęcenie dziewcząt i ich mam, aby dbały o siebie i swoje zdrowie. Ważne jest, aby już w szkole średniej uczennice zostały przygotowane do samobadania piersi i aby ten nawyk został im przez całe życie.

Szkolenie poprowadziła: Barbara Stopikowska