Oddanie hołdu Sybirakom

Uczniowie naszego liceum co roku uczestniczą w uroczystej mszy św. w Parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w Grudziądzu, w ramach której upamiętniamy Polaków wysłanych przez Rosjan na daleką Syberię w czasie II wojny światowej (pierwszych 140. tys. osób wywieziono nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku), gdzie na tzw. nieludzkiej ziemi byli mordowani, zamęczani na śmierć pracą ponad siły, głodzeni i na różne okrutne sposoby odzierani z godności. Czas kiedy to czynimy nie jest przypadkowy, ponieważ nawiązuje do napaści na Polskę Armii Czerwonej, 17 września 1939 roku, na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow, kiedy to gehenna Polaków na Wschodzie wzięła swój początek. Dla uczczenia pamięci naszych Rodaków złożyliśmy wiązankę kwiatów przy tablicy upamiętniającej tamte tragiczne wydarzenia, a nasz Poczet Sztandarowy oddał należyty hołd Ludziom, którzy oddali życie za Ojczyznę. Opiekunem naszych uczniów był pan profesor Rafał Lewandowski.

dodany: 1 października, 2021 — 9:51 am